جادّه امنیت لبنان فوتبال اطلاعیه دستگیری

جادّه: امنیت لبنان فوتبال اطلاعیه دستگیری تروریستی گروه تروریستی گروه تروریستی داعش

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

شاخص کل بورس سومین روز کاهشی خود را پشت سر گذاشت. ریشه مهم سرگیجه معامله گران را می توان در نامشخص بودن آینده قیمت ارز جویا شد. گروهی دلار ۴۲۰۰ تومانی را مبنای

منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

منشأ سردرگمی بورس تهران

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس سومین روز کاهشی خود را پشت سر گذاشت. ریشه مهم سرگیجه معامله گران را می توان در نامشخص بودن آینده قیمت ارز جویا شد. گروهی دلار ۴۲۰۰ تومانی را مبنای تحلیل خود قرار می دهند و در خرید سهام تردید دارند؛ ولی عده ای با استناد به تجربه سال های ۹۰ و ۹۱، این قیمت دلار را ناپایدار می دانند و قیمت های فعلی سهام را وقت خرید ارزیابی می کنند. مساله ای که در مجموع باعث شده است دید کوتاه مدت و مبتنی بر قیمت فروش محصولات شرکت ها در صنایع مختلف، روش غالب بورس بازان شود.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۱۲۰ واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت تا نوسان این نماگر جهت سومین روز متوالی در محدوده منفی باقی بماند. نماگر کل بازار در آخر دادوستدهای دیروز با کم کردن ۱/ ۰ درصدی در سطح ۹۵هزار و ۴۱۰ واحد قرار گرفت. عقب نشینی تدریجی شاخص کل طی روزهای اخیر را می توان نشانه ای از تردید و دودلی معامله گران در خرید و فروش سهام در نظر گرفت؛ تردید یا سردرگمی که حاصل آینده نامعلوم قیمت ها در بازار است و به نظر می ر سد همین امر عامل مهم استراحت قیمت سهام طی دو سه روز اخیر هست. در واقع، دخالت در بازار ارز در ماه های اخیر موجب شده است است تا آینده نگری ارزش آتی سهام در جدال با خطای سیاست گذاری با اخلال مواجه شود و در نتیجه، سهامداران به جای نگاه به روند آینده متغیرهای اثرگذار، سویه ای گذشته نگر در پیش بگیرند. به بیان دیگر معامله گران سهام در روزهای اخیر عمدتا در تصویر العمل به اوضاع کنونی بازار ارز اقدام به همکاری در دادوستد سهام کنند.

منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

همبستگی تاریخی قیمت ها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و بازار ارز بر هیچ سهامداری پوشیده نیست. از این منظر، قیمت ارز می تواند به عنوان قطب نمای مهم بازار سهام عمل کرده و در تضعیف یا تقویت قیمت سهام وابسته نقش مهمی را ایفا کند. بنابراین طبیعی است که نوسان قیمت ارز به عنوان پارامتری بنیادی، پیوسته از سوی سهامداران دنبال شود. ولی صورت کنونی بازار ارز در یک و نیم ماه گذشته کمی متفاوت از روند آن در سال گذشته هست. به عبارت براق تر، انگیزه مدیریت بازار در جریان وقایع ملتهب کننده ماه های قبل به اتخاذ نظام تازه ارزی از سوی دولت منجر شد و بر مبنای آن، ارزش گذاری پول های خارجی زیر لوای نظام تثبیت شده است ارزی قرار گرفت.

در اوضاع جدید، بازار سهام بعد از اینکه قیمت دلار تحت عنوان سیاست یکسان سازی قیمت ارز از سوی دولت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد، وارد فاز تازه ای شد که انتظار آن را نمی کشید. هر چند این اقدام واکنشی به نوسان پردامنه و کم سابقه قیمت ها جهت مدیریت التهاب در بازار ارز بود ولی تبعات متفاوتی جهت بازارهای موازی داشت. اقدامی که در ادامه سیاست های ارزی سال گذشته در جهت کنترل افزایش پرشتاب دلار صورت گرفت و در نهایت آثار آن بر سهام وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جغرافیای جدیدی را فراروی بازار سهام ترسیم کرد.

شاخص کل بورس سومین روز کاهشی خود را پشت سر گذاشت. ریشه مهم سرگیجه معامله گران را می توان در نامشخص بودن آینده قیمت ارز جویا شد. گروهی دلار ۴۲۰۰ تومانی را مبنای

مواضع دوگانه در برابر تحولات ارزی

در یک و نیم ماهی که از اجرای سیاست ارزی تازه می گذرد، مواضع گوناگونی از سوی کارشناسان و فعالان اقتصادی مشاهده می َشود. در واقع از یکسو، بعضی کارشناسان اعمال قیمت دلار ۴هزار و ۲۰۰ تومانی را منطبق با شرایط کنونی اقتصاد می دانند و با اتکا به اثر مستقیم آن بر سطح عمومی قیمت کالا ها در اقتصاد، در مقام دفاع از این سیاست برمی آیند. از نگاه این دسته از تحلیلگران، سیاست تازه ارزی در قالب سازوکارهایی چون سامانه «نیما» و ابلاغ بخشنامه های متعدد جهت سازماندهی بازار، دست کم در کوتاه مدت توانایی اجرا دارد، به همین علت همچنان بر جذابیت سهام به اتکای قیمت رسمی تازه تاکید دارند و معتقدند که سهام وابسته با قیمت فعلی تسعیر ارز نیز می توانند سودآوری قابل توجهی را تحقق بخشند.

از سوی دیگر، بعضی تحلیلگران با استناد به رشد نقدینگی و واقعیت های اقتصادی در بازه زمانی مزبور، عدم موفقیت این تصمیم را یادآور می شوند و بر نمونه های تاریخی ناموفق آن تاکید می کنند. این دسته از تحلیلگران، مقاومت بازارها در یک و نیم ماه گذشته را نشانه ناموفق بودن این سیاست می دانند. جهت مثال می توان به معاملات بورس کالا و سهام اشاره کرد که در بطن خود حاوی عدم پذیرش قیمت های دستوری هست. این عنوان در قیمت ریالی فروش بنگاه های صادراتی و همچنین قیمت گذاری فلزات در بورس کالا قابل شناسایی هست. در این رویکرد، افزون بر مقاومت بازارها، رانت نهفته در اختلاف قیمت رسمی ارز با قیمت ها در بازار آزاد، جز فساد و ناکارآیی در تعادل های اقتصادی نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت.

منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

تحلیل ناپذیری وگذشته نگری

در هر حال، برآیند تحولات ماه های گذشته در دنیا سیاست و سیاست گذاری اقتصادی نشان می دهد که اقدام عاجل ارزی اخیر، به سردرگمی و نبود چشم انداز مشخص جهت آینده نگری روند آتی قیمت ها جهت فعالان سهام منجر شده است است.

در این شرایط بیم آن می رود که دولت با دست اندازی در قیمت ها تعادل جدیدی را در اقتصاد وضع کند و در نتیجه مدل های ارزش گذاری آینده نگر سهام را با خطای سیستمیک روبه رو سازد. به عبارت دیگر زمانی که قواعد حاکم بر بازی از سوی نهاد ناظر دستخوش دگرگونی می شود قدرت آینده نگری از دست می رود و در نتیجه فعالان سهام تنها باید به اطلاعات گذشته شرکت ها اکتفا کنند. از این منظر، فقدان رویه باثبات بر پارامترهای موثر بر ارزش سهام و نگرانی از مداخلات دولت، سهامداران را به جای بررسی عوامل موثر در افق زمانی آینده به گذشته نگری سوق می دهد. موضوعی که به نظر می ر سد بعد از تب و تاب اولیه سهامداران در تصویر العمل به انتشار صورت های مالی شرکت ها و گزارش عملکرد آنها جهت اردیبهشت ماه بر بازار حکمفرما شده است هست. بررسی دادوستدهای سهام زیرمجموعه گروه پتروشیمی به عنوان بزرگ ترین صنعت و اثرپذیرترین سهام بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از این تصمیم مثال زدنی است.

شاخص کل بورس سومین روز کاهشی خود را پشت سر گذاشت. ریشه مهم سرگیجه معامله گران را می توان در نامشخص بودن آینده قیمت ارز جویا شد. گروهی دلار ۴۲۰۰ تومانی را مبنای

آثار دلار بر صنایع بورسی

شاخص گروه پتروشیمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در یک و نیم ماه اخیر سیر نزولی ملایمی داشته هست. عموما اثرپذیری قابل توجه این صنعت از سیاست ارزی تازه را به عنوان بااهمیت ترین عامل فشار بر شاخص آن قلمداد می کنند. چنان که می دانیم یکی از اهرم های مهم سودآوری شرکت های پتروشیمی در نحوه قیمت گذاری خوراک بنگاه های این صنعت و چگونگی فروش محصول نهایی آنهاست. واقعیت این است که قیمت گذاری خوراک شرکت های پتروشیمی همواره بر مبنای قیمت ارز مبادله ای انجام شده است هست، در حالی که قیمت فروش محصولات نهایی این شرکت ها بر اساس ارز آزاد صورت پذیرفته هست، بنابراین حاشیه سود این صنعت به طور محسوسی از اختلاف آشکار دلار رسمی و آزاد سود برده است و به همین علت از آن به درآمد یا سود رانتی تعبیر می کنند. سودی که لزوما حاصل عملکرد بهینه بنگاه نیست و زیاد به علت تبعیض قیمتی از سوی نهاد ناظر قابل شناسایی است.

منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در روزهای اخیر که زمزمه های پیمان سپاری ارزی بر سهام صادراتی، به خاص گروه پتروشیمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سایه افکنده هست، شاهد انتقال رانت حاصل از قیمت تازه دلار در بین صنایع هستیم. در صورت تحقق یافتن تمام و کمال این سیاست، به نظر می ر سد که سهام گروه پتروشیمی ذخیره انبوهی از رانت را از دست می دهند. این رانت ولی به صنایع دیگر انتقال یافته می شود. این صنایع که عمدتا صنایع پایین دستی هستند، با ارز ۴۲۰۰ تومانی مواد اولیه خود را تهیه می کنند ولی قطعا با این قیمت حاضر به فروش محصولات خود نخواهند شد(نرخ های بالاتری جهت فروش کالاهای خود در نظر دارند).این عنوان بیان کننده این است که نتیجه سیاست ارزی تازه انتقال رانت از یک صنعت به صنعت دیگری هست. امری که موجب سردرگمی سهامداران در آینده نگری از روند آتی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شده است است.

همگام با صنایع

این تردید و سردرگمی در صورت منفی معاملات دیروز در صنایع بورسی نیز بازتاب یافت. گروه هایی که در هفته های گذشته با استقبال از سوی سهامداران رشد تدریجی شاخص را تجربه کردند معاملات خود در دو سه روز اخیر را عمدتا در مدار منفی سپری می کنند. ساختمانی ها، قندی ها و دارویی ها از جمله صنایعی بودند که در زمره این سهام قرار می گیرند. در مجموع ۲۶ صنعت در معاملات دیروز با افت شاخص مواجه شدند که در این میان، می توان به کم کردن ارزش سهام گروه هایی نظیر پتروشیمی، ماشین و گروه های کوچکی چون قندی ها و همچنین سیمانی ها، کاشی ها و انبوه سازی ها اشاره کرد. در سوی دیگر، تنها ۸ صنعت بورسی از افت شاخص قیمت در امان ماندند. در میان صنایعی که در روز گذشته با رشد شاخص روبه رو شدند می توان گروه های فلزات اساسی و کانه های معدنی را نام برد.

قدرت نمایی حقیقی ها در خرید

خالص مثبت خرید از سوی سهامداران حقیقی از دیگر تحولات روز گذشته معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. در جریان معاملات دیروز حدود ۵/ ۳ میلیارد تومان سهم به سبد سهام فعالان خرد بازار انتقال یافت تا بعد از غیبت دو روزه این دسته از فعالان، در روز گذشته شاهد حضور پررنگ آنها در سمت خرید باشیم. انتقال مالکیت به نام اشخاص حقیقی بازار در روز گذشته را باید در خالص خرید زیاد این سهامداران در معاملات صنایعی نظیر کانه های معدنی و فلزات پایه جست وجو کرد. سهامداران خرد در دادوستدهای دیروز حدود ۷ میلیارد تومان سهم شرکت های زیرمجموعه این دو گروه را به نام ثبت کردند. در ریشه یابی این روند می توان به صورت های مالی امیدوارکننده بنگاه های فلزی و معدنی بازار جهت سال ۹۶ و عملکرد مطلوب این شرکت ها در دو ماه گذشته اشاره کرد. علاوه بر صنایع مزبور، سهامداران حقیقی در سه گروه لاستیک و پلاستیک، مخابرات و گروه محصولات چوبی نیز مالکیت سهام را به نام خود ثبت کردند. فعالان خرد طی معاملات دیروز در مجموع در ۵ صنعت خالص مثبت خرید را به ثبت رساندند.

معاملات از دریچه آمار

شاخص کل بازار سومین افت پی در پی خود را در روز گذشته ثبت کرد. بیشترین تاثیر بر افت این نماگر به واسطه معاملات منفی در نمادهای معاملاتی «فارس»، «اخابر» و «پارسان» رقم خورد. همزمان، شاخص کل هم وزن کم کردن ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد تا فشار زیاد بر بهای سهام بنگاه های کوچک تر را به نمایش بگذارد. در مقابل، رشد قیمت سهم در نماد شرکت های گروه معدنی و فلزی، از جمله «ومعادن»، «کگل» و نماد ملی مس ایران، بیشترین حمایت را از نماگر بازار به عمل آورد تا شاخص کل بیش از این کم کردن نیابد. مروری بر فهرست نمادهای موثر بر نماگر بازار نشان می دهد افت ارزش سهام گروه پتروشیمی نقش قابل ملاحظه ای بر شاخص داشته است.

در سطور فوق به چند و چون فضای منفی حاکم بر گروه پتروشیمی پرداخته شد. در عین حال، معاملات مثبت در سهام معدنی و فلزی را باید در عملکرد گذشته آنها و دیگر متغیرهای موثر بر این سهام ارزیابی کرد. چشم انداز پایداری تقاضای قدرتمند جهت فلزات پایه به خاص در اقتصاد بزرگترین مصرف کننده فلزات، یعنی چین، منجر به روند باثبات قیمت جهانی فلزات و کانه های معدنی، ارسال سیگنال نیرومند به بازار داخلی این محصولات و در نتیجه رشد ارزش سهام وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تلقی می شود.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاست | پتروشیمی | روز گذشته | پتروشیمی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

منشأ سردرگمی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs